Dnes má meniny: Marián Zajtra: Emanuel

Hrad Revište na facebooku

  • 01.jpg
  • 02.jpg
  • 03.jpg
  • 04.jpg
  • 05.jpg
  • 06.jpg
  • 08.jpg

 

Naši partneri:


Podporujú nás:Októbrová brigáda

Sobota jedenásteho októbra a ďalšia brigáda. Počasie ako vymaľované. Záujemcovia pri záchrane revišťského hradu pokračujú v premiestňovaní obrovských kameňov zo závalu v prvom predhradí. Nemožno nespomenúť jedného kamenného obra, ktorý vážil vyše sto kíl. Bude totiž dobrou oporou v hradnom múre. :)

Železný Bob počas dňa zvážal odkopanú sutinu a drobné kamenie na cestu dolu k potoku. Cieľom je spävniť prechod cez lesný potôčik tak, aby sa zabránilo pravidelnej jarnej erózii brehov a vylievaniu sa vody mimo jeho koryta. Tohto roku sa podarilo vybudovať jednoduchý mostík, ktorý obchádza inkriminovanú časť potoka a umožní zimný ale hlavne jarný prechod potoka nad úrovňou starej cesty, ktorý býval v tomto období neprechodný.

Zrúcaninu navštívila v popoludňajších hodinách skupina dvadsiatich dvoch projektantov.  Odborníci, ktorí konzultovali okrem iného aj tému dažďovej vody na hrade. Odobrili plán zachytávania daždovej vody z prístreškov, ktoré sme v rámci dobrovoľných brigád vybudovali na predhradnom nádvorí. Systematicky sa odvádzala dažďová voda z veľkých plôch nádvorí či striech. Daždová voda je pre stavebné úpravy veľmi dôležitá. Množstvo z nej zachytia v areáli vodorovné plochy, ktorých je však toho času nie veľa. Na Revišti je vybudovaná cisterna, ktorú v rámci stavebných prác využívame na hasenie vápna, pridávame ju ako riedidlo do omietky alebo ňou riedime maltu. Skupina odborníkov ocenila riešenie, ktoré sme použili na konzerváciu hradnej cisterny. Jej dno bolo zakonzervované  pomocou položenej geotextílie, na ktorú sme naviezli vrstvu štrku.

Ani návštevníci hradnej zrúcaniny nesklamali. Počas dňa ich prišlo až niekoľko skupiniek. Pochválili dobrovoľnícku iniciatívu a radi prispeli do kasičky. Darovaný príspevok bude použitý na budúcu obnovu hradnej pamiatky. Všetkým darcom aj takýmto spôsobom veľmi pekne ďakujeme.

brigada111014_1
brigada111014_2
brigada111014_3
brigada111014_4
brigada111014_5
brigada111014_6
brigada111014_7