Dnes má meniny: Jaromír Zajtra: Vlasta

Hrad Revište na facebooku

Aktuálne oznamy

Zobraziť všetky oznamy

 

Naši partneri:


Podporujú nás:

Ondrej II.

21.08.2012 10:10 Napísal  Miroslav Seget

Územie Hrona sa začalo postupne osídľovať z juhu na sever.
V listine z roku 1228 sa uvádza, že zem vymedzená Kľakovským, Lukavickým a Revištským potokom je Revištská zem (Terra Ryvchke). V listine sa prvý raz stretávame s názvom hradu
a panstva s obcou ležiacou pod hradom. Hrad postavili začiatkom 13. storočia ako súčasť ochrany stredoslovenských banských miest a hronskej obchodnej cesty. V tomto období bol hrad v rukách kráľa Ondreja II.

Ondrej II. (maď. II. András/II. Endre) (* 1177 – † 21. september 1235) bol v rokoch 1205 až 1235 kráľ Uhorska.
Ako kráľ patril k najneschopnejším arpádovským panovníkom. Svedčí o tom jeho 14 vojenských výprav do Haliča, ktoré sa občas skončili i úspechom, ale haličskí bojari vždy Ondrejovu nadvládu zvrhli, takže toto územie sa nestalo natrvalo súčasťou Uhorska. V roku 1211 panovník Ondrej II. požiadal Rád nemeckých rytierov o pomoc proti prenikajúcim Kumánom a prisľúbil im pozemky v Sedmohradsku. Keď Rád nemeckých rytierov v roku 1224 navrhol, aby bol podriadení priamo pápežovi a nie uhorskému kráľovi, musel v roku 1225 Uhorsko opustiť. Ani piata križiacka výprava, ktorej bol Ondrej vodcom sa neskončila úspešne. Po pár mesiacoch neustálych porážok sa bez slávy musel vrátiť domov. Nákladné vojenské výpravy, prepychový život kráľovského dvora, rozdávanie úradov a majetkov cudzincom, to všetko boli príčiny, pre ktoré uhorská šľachta svojho kráľa nenávidela. Voči svojej vôli, ktorá v krajine počas neprítomnosti Ondreja panovala , sa postaviť nedokázal. Bohatí magnáti zašli tak ďaleko, že v roku 1213 počas jednej z výprav do Haliča zavraždili kráľovnú Gertrúdu. Logickým vyústením všetkých problémov, ktoré sa v krajine nahromadili bolo vydanie Zlatej buly v roku 1222. Ondrej v nej prisľúbil, že nebude svojvoľne rozdávať majetky cudzincom, dodrží výsady strednej šľachty, ba dokonca dal šľachte možnosť vystúpiť proti nemu samotnému so zbraňou v ruke, pokiaľ by nedodržiaval prijaté záväzky. Namiesto upokojenia situácie však tento dokument priniesol len ďalšie spory. Ondrej dal rýchlo najavo, že sa ním vôbec nemieni riadiť. Na konci života sa musel vyrovnať so smrťou dcéry Alžbety, druhej manželky Jolany i syna Ondreja. (zdroj Wikipédia)